Samenvatting – Ster van Zwolle 2026
Op zaterdag 7 maart stond in Zwolle de 65e editie van de internationale wielerklassieker de Ster van Zwolle op het programma. Deze koers geldt traditioneel als één van de eerste Nederlandse internationale klassiekers van het voorjaarsseizoen en trekt ieder jaar een sterk en gemêleerd deelnemersveld. Ook dit jaar werd Kampen aangedaan.
Om 12.00 uur werd het peloton in het centrum van Zwolle op gang geschoten. Aan de start verschenen continentale teams, clubteams en ontwikkelingsteams van verschillende profploegen. Ook oud-winnaar David Dekker, winnaar van de editie in 2020, stond opnieuw aan het vertrek en maakte zijn rentree in deze klassieker.
Vroege koersfase
Na een neutrale aanloop van ongeveer vijf kilometer werd het peloton losgelaten en trok de koers richting Windesheim, Heino en Lemele, waarna ook de Lemelerberg werd aangedaan. In mistige omstandigheden reed het peloton vervolgens via Hasselt over de dijk richting Genemuiden.
Na Genemuiden doken de renners de smalle wegen van Mastenbroek in. Via Grafhorst draaide het peloton de Kamperzeedijk op, waarna de renners richting het vernieuwde parcoursdeel op Kampereiland trokken.
Nieuwe scherprechter
De bekende beul uit eerdere edities, de Zalkerdijk, ontbrak dit jaar in het parcours vanwege werkzaamheden rond de molenbrug. De organisatie moest daarom op zoek naar een alternatief en vond dat op Kampereiland, een gebied dat eerder deel uitmaakte van de IJsseldelta Tour.
Op het open en vlakke Kampereiland kan de wind uit alle richtingen vrij spel hebben en de smalle wegen maakten het koersverloop onvoorspelbaar.
Valpartij op Kampereiland
Halverwege de Nesweg brak het peloton even toen enkele renners in de berm terechtkwamen bij een valpartij. Ondanks het incident werd er door gekoerst en na verloop van tijd wist het peloton zich weer te hergroeperen.
Massasprint beslist koers
Uiteindelijk draaide alles uit op een sprint van een uitgedund peloton op de Blaloweg in Zwolle. In die massasprint toonde Mathis Avondts van Parkhotel Valkenburg zich de snelste. Met zijn overwinning werd Avondts de derde buitenlandse winnaar in de geschiedenis van de Ster van Zwolle. Daarmee schreef de Belg een nieuwe bladzijde in de rijke historie van deze Nederlandse voorjaarsklassieker.
( Foto’s Ewald Pikkert © Kampenlive )



